Novinka v diagnostice Alzheimerovy choroby

08.03.2020

Otevři oči!

Dvě nové studie ukazují, že oční scan OCTA ( angiografie metodou optické koherentní tomografie - přístroj pomocí laserového paprsku zmapuje a proměří sítnici a následně provede řez na jakémkoliv místě, které lékař potřebuje) by se již brzy mohl stát nástrojem pro včasnou diagnostiku této nemoci.

Stávající metody vyšetření jsou buď invazivní nebo nedostatečně spolehlivá. A co nám tedy medicína nabízí? Vyšetření mozku pomocí magnetické rezonance - nudný, pozitivní emisní tomografie se značenou glukózou - drahý, lumbální punkce (odběr mozkomíšního moku z bederní páteře) - bolestivý.

V úvahu přichází ještě psychiatr. Ten vás vyšetří pomocí testu paměti a na základě pozorování změn chování. Nicméně ve fázi, kdy se změny v chování a paměti projeví, je už pozdě.

Někteří zkouší ještě různé čichové testy a ty pak vyhodnocují. Ale co třeba my se špatnou přepážkou?! To bysme měli Němce jak řemen!

Nyní vědečtí pracovníci z americké Dukeovy univerzity v Durhamu ve státě Severní Karolína tvrdí, že Alzheimerovu chorobu lze diagnostikovat během několika sekund pouhým "pohledem" do očí a vědci z nemocnice Sheba Medical Center v Izraeli tuto hypotézu potvrzují.

Tyto studie naznačují, že Alzheimerova choroba narušuje jemné cévy na sítnici v zadní části oka.

Doktoři Fekrat, Grewal a jejich kolegové vysvětlují, proč a jak použili angiografii metodou optické koherentní tomografie (OCTA) k vyšetření cév na sítnici a ke zkoumání spojitosti mezi stavem oční sítnice a Alzheimerovou chorobou

Budiž světlo!

OCTA umožňuje očním lékařům neinvazivně vyšetřit celou sítnici po vrstvách, provést její mapování a změřit tloušťku jednotlivých vrstev. Optická koherentní tomografie používá k pořízení snímků oční sítnice světelné vlny.

Lékaři využívali angiografii metodou optické koherentní tomografie ke zkoumání toho jak demence ovlivňuje sítnici, protože s pomocí tohoto vyšetření je možné zkoumat i velmi jemné cévy a červené krvinky, které se v cévách sítnice nachází.

Doktoři Fekrat, Grewal a jejich tým, zjistili, že u lidí s Alzheimerovou chorobou dochází k "vymizení" drobných cév na sítnici oka. Navíc u lidí s Alzheimerovou chorobou byly také některé vrstvy sítnice tenčí než u osob s mírnou kognitivní poruchou (MCI) či u osob, které žádným z těchto onemocnění netrpěly.

Vědci se domnívají, že změny na sítnici jsou odrazem poškození cév v mozku, ke kterému dochází při Alzheimerově nemoci. Podle nich se jedná o platnou hypotézu, protože zrakový nerv (nervus opticus) spojuje sítnici s mozkem.

Ve druhé studii, Dr.Rotenstreich a jeho tým zkoumali 400 lidí s dědičně daným vysokým rizikem Alzheimerovy choroby. Vědci porovnávali snímky z MR mozku a sítnice osob s dědičně vysokým rizikem vzniku Alzheimerovy choroby se snímky zdravých lidí.

Studie odhalila, že u osob s vysokým rizikem Alzheimerovy choroby je sítnice tenčí než u zdravých lidí. Navíc měli tito lidé i menší hipokampus.

Obě tyto známky demence vykazovaly pozitivní souvislost se špatnými výsledky v testech kognitivních funkcí.

Hipokampus je část mozku důležitá pro učení a paměť. Patří mezi první oblasti, které narušuje Alzheimerova choroba, přičemž studie prokázaly, že demence postihuje neurogenezi neboli tvorbu nových neuronů v hipokampu, zatímco Alzheimerova choroba způsobuje atrofii (celkové zmenšení) této části mozku.

Dr. Rotenstreich k důležitosti těchto zjištění uvedl: "Zobrazovací metody používané v diagnostice Alzheimerovy choroby (tedy hlavně MR a FDG PET) dokážou zachytit Alzheimerovu chorobu až poté, kdy je rozvinutá a není možné včas zahájit její léčbu. Protože lidé s geneticky daným vysokým rizikem Alzheimerovy choroby jsou touto nemocí velmi ohroženi, musíme nasadit léčbu mnohem dříve a k tomu potřebujeme nové diagnostické metody. Diagnostika Alzheimerovy choroby s pomocí skenu oční sítnice by tak mohla zlepšit kvalitu života pacientů s vysokým rizikem Alzheimerovy choroby."

Takže šupky otevřít oči jestli nemáte Alzheimra za dveřma!


KOMENTÁŘ: Osobně si myslím, že Alzheimerova choroba je doposud málo probádanou oblastí medicíny. Vzhledem k tomu, že způsobuje úpadek kognitivních funkcí, to znamená myšlení, paměti a úsudku, je bezpochyby skvělé, že se nachází nové metody včasné diagnostiky. Otázkou však zůstává za jakých podmínek bude tato diagnostická metoda dostupná. Bohužel tato nemoc postihuje zhruba 7 milionů obyvatel Evropy a stále nejsme schopni ji vyléčit, a proto si myslím, že včasné zjištění je právě to, co může postiženému výrazně zvýšit kvalitu života s touto nemocí.

Alexandr Daniels
Všechna práva vyhrazena 2020 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky